צילום: © מוזיאון ישראל, ירושלים
יוסף זריצקי
ישראלי (יליד אוקראינה), 1985-1891
הצייר עם מודל
1949
צבעי-שמן על בד
גובה 162 ס"מ, רוחב 130 ס"מ
רכישה בנדיבות קרן יובל החמישים ע"ש יששכר חיימוביץ מיסודה של "מפעלי נייר אמריקאים ישראליים בע"מ"
© Etia Illief Zaritsky, Tel Aviv
מספר רישום: B74.0036
 
 

יוסף זריצקי היה אחת הדמויות המשפיעות ביותר באמנות הישראלית. שפתו האישית היתה עירוב של הסגנון הבינלאומי עם השפעות האור ותנאי האקלים של ארץ ישראל. הוא שאף להביא לאמנות המקומית נורמות ואופני הבעה מודרניסטיים. אישיותו הדומיננטית וכישרונו קנו לו את הערצתם של שלושה דורות של אמנים ישראלים אשר עיצבו את תולדות האמנות המקומית. הסגנון המופשט הלירי של קבוצת 'אופקים חדשים', שזריצקי היה בין מייסדיה, שם דגש על הביטוי האמנותי של החוויה האנושית באמצעים של צורה וצבע ולא דרך מרכיבים סיפוריים.

הצייר והדוגמנית שייך לקבוצת עבודות שזריצקי צייר כשארגן סמינרים לאמנות בקיבוץ נען בשנים 1952-1949. דמות האמן מופשטת: מקל מפוצל שבראשו עיגול המזכיר נורה מוקפת הילת אור ומתוארת לפני בד המונח על כן תחת כתם צבע בהיר הדומה לטורסו חתוך בצדודית. הציור כולו מתאפיין בהפשטה ובקיטוע לצורות גאומטריות. הצבע מונח ישירות על בד היוטה ולחלקי הבד החשופים, שיוצרים משחק עם חלקיו הצבועים, יש חלק פעיל ברושם הכללי של שהיצירה.

פרסומים:
The Israel Museum, Publisher: Harry N. Abrams, Inc., 2005
צלמונה, יגאל, 100 שנות אמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים, 2010

תערוכות:
תצוגת קבע: אמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים, האולם לאמנות ישראלית, 26/07/2010 - 10/05/2015Digital presentation of this object was made possible by : The Pidem Fund, London