צילום: © מוזיאון ישראל, ירושלים
נחום טבת
ישראלי, נולד ב-1946
שעור ציור מס' 5
1988
חפץ-מציאה, אקריליק וצבע תעשייתי על עץ
גובה 270 ס"מ, רוחב 315 ס"מ, עומק 290 ס"מ
רכישה בנדיבות קרן רקאנטי לרכישת אמנות ישראלית
מספר רישום: B88.0236
 
 

“שיעור ציור מס' 5“ הוא מצד אחד “ציור“ תלת-ממדי שאפשר לצפות בו מכמה נקודות מבט ושהרצפה היא ה"בד" שלו, ומצד אחר מעין מילון של צירופי הצורות והתחביר בשפות הפיסול המודרניסטי, למן הקונסטרוקטיוויזם הרוסי של תחילת המאה ה-20 ועד לפיסול המינימליסטי של שנות ה-60.

האמן נחום טבת יצר כאן עולם פיסולי ורעיוני עצמאי ומקורי. הוא הפגיש באופן לא מקובל ומפתיע שפה פיסולית מופשטת עם עצמים יומיומיים מן-המוכן ושילב אמנות טהורה עם אומנותם של בעלי מלאכה כגון נגרים וצבעים. שילוב בסיסי נוסף שפועם בלב היצירה הוא זה שבין אידאל יצירת האמנות המופשטת והטהרנית ובין הצורך להתייחס לחוויות שמקורן בזיכרונות פרטיים וקיבוציים ולמרקם המציאות שסביבנו. תערובת הצורות והרעיונות האלה מציעה גם אמירה על אפשרות הבנת המציאות ותיאורה.

נחום טבת, שהחל את דרכו באמנות כתלמידו של הצייר רפי לביא, עושה ביצירה זאת מחווה לאבות הציור המופשט הישראלי. כמה מאפיינים מרכזיים של סוג הציור הזה, כגון אופן הנחת הצבע והצורות הגאומטריות הנראים ביצירות שמסביב, מהדהדים בפסלו.

פרסומים:
צלמונה, יגאל, 100 שנות אמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים, 2010

תערוכות:
תצוגת קבע: אמנות ישראלית, מוזיאון ישראל, ירושלים, האולם לאמנות ישראלית, 26/07/2010 - 10/05/2015Digital presentation of this object was made possible by : The Pidem Fund, London