לאתר גנזך המדינה לאתר מוזיאון ישראל
   
שלח  לחבר   לאתר ערוץ ההיסטוריה
 
דגלים היסטורים
מגילת העצמאות
אנו מכריזים בזאת
הוגה חזון המדינה
הגשמת שאיפת הדורות
האסיפה המכוננת הנבחרת
במולדתם העתיקה
שוחר שלום
ומגן על עצמו
ככל עם ועם
שואה שנתחוללה על עם ישראל
השלטונות הנבחרים
יישוב גדל והולך
לעלייה ולקיבוץ גלויות
דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית
לכל אזרחיה
המקומות הקדושים של כל הדתות
בתוך משפחת העמים
יצר נכסי תרבות
יצחק רבין
אילן רמון
אבשלום פיינברג
 


כחול על גבי לבן
מסמכים חשובים בתולדות מדינת ישראל

התערוכה "כחול על גבי לבן" מוצגת לרגל 60 שנות העצמאות ומזמינה אתכם המבקרים להתבונן במסמכים מקוריים יחידים במינם ונדירים בתולדות מדינת ישראל. רוב המסמכים המוצגים בה הם מאוצרות גנזך המדינה, הארכיון הממלכתי של מדינת ישראל, מהם תעודות מכוננות שכמה מן ההחלטות המכריעות בגורל המדינה והחברה מגולמות בהן ובראשן מגילת העצמאות המקורית, מהם שחשיבותם נובעת ממרכזיותו של האירוע שהם מעידים עליו, ומהם שההיבט האנושי והציבורי הנלווה להם מרגש במיוחד, המסמכים נבחרו מתוך מאות מיליוני התעודות השמורות בגנזך והם עומדים בתנאי החשיפה הארכיוניים, הן מבחינה ביטחונית ומדינית הן מבחינת השמירה על צנעת הפרט.
התערוכה ערוכה נושאים נושאים, וכותרותיהם שאובות מן הטקסט המקורי של מגילת העצמאות, החזון הכתוב של מדינת ישראל. מטבע הדברים מובלטות בה התקופות המוקדמות והמכוננות בתולדות המדינה שבמהלכן נוצרו הכלים המשפטיים והארגוניים שלה ונחרשו התלמים הראשונים שבהם היא תצעד.
שיתוף הפעולה בין מוזיאון ישראל לגנזך המדינה אינו מקרי שכן גם המוזיאון הוא מעין ארכיון של חפצי תרבות חומרית נדירים. כמה מן התעודות העתיקות ויקרות המציאות השמורות באוספיו משולבות בתערוכה וקושרות אותה לממד הזמן ההיסטורי הארוך; כהבלחות של זיכרון קדום הן מאירות את אבני הדרך בדרכה של ישראל.
מאלבום העדויות הקיבוצי שייפתח כאן לפניכם עולה תמונה של חברה פלורליסטית ותאבת חיים, מודרנית אך בעלת עומק היסטורי מרשים, רבת ניגודים ושואפת לאחדות; לעתים נסמכת על נסים, יודעת ניצחונות רוחניים ומעשיים וגם מפלות ונסיגות; ובעיקר מקורית ומרתקת.

אוצר התערוכה: עידו ברונו
אוצר אחראי: יגאל צלמונה , אוצר ראשי בינתחומי
עוזרת לאוצרים: ענבל ליזוריק

 


 
 
שלח לחבר | הדפס | חזור לראש העמוד