פתח דבר

הורדוס הגדול שלט ביהודה יותר משלושים ושלוש שנה, ובשנים אלה הקים בה מפעלי בנייה רבים ואדירים אשר שינו את פני הארץ כליל.
לבד ממפעלו הגדול והנודע ביותר - הרחבת המתחם המקודש ובתוכו המקדש המפואר בירושלים - הוא הקים שורה של ארמונות, מבצרים, מבני ציבור, מקדשים פגאניים ואף ערים שלמות. עלייתו של הורדוס לשלטון נשתזרה בעליית האימפריה הרומית, אשר את תרבותה כה העריץ. אולם אף שרבים ממעשיו הונחו על-ידי זיקתו העמוקה לרומא ולמנהגיה, הוא לא זנח את צורכיהם של נתיניו היהודים והתייחס בכבוד לחוקי היהדות, ובתוך כך הקים גשר בין יהודה והעולם הרומי. הורדוס המלך נפטר בשנת 4 לפני הספירה בארמון החורף שלו ביריחו, ומכאן יצאה הלווייתו להרודיון, המבצר שעל גבול מדבר יהודה ששם נקבר. החפירות שנערכו בהרודיון במשך השנים חשפו מתחם מיוחד במינו, הכולל ארמון-מבצר, גנים רחבי-ידיים, בריכות, מרחצאות ומבני מינהל ומגורים, אולם שום קבר מלכותי לא נמצא. רק בשנת 2007, לאחר ארבעים שנות חיפושים, גילה סוף-סוף הארכאולוג אהוד נצר, איש האוניברסיטה העברית בירושלים, את מקום מנוחתו האחרון של המלך: מתחם קבורה ומאוזולאון נהדר הפונה לירושלים, שאותו בנה המלך זמן לא רב לפני מותו. התערוכה "הורדוס: מסעו האחרון של מלך יהודה" מספרת את סיפורו - פרשת ימי מלכותו והתפקיד שמילא בתולדות אזורנו, וזאת באמצעות הצגת השרידים הארכאולוגיים של האדריכלות המונומנטלית שיצר והאמנות וחפצי האמנות שבהם הקיף את עצמו בארמונותיו. גולת-הכותרת של התערוכה היא שחזור חדר הקבורה העגול של המלך, פרי מאמציהם ותושייתם הנפלאה של אנשי צוות הרפאות של המוזיאון.

אנו גאים על הזכות שנפלה לידינו להציג לראשונה לפני הציבור ממצאים חשובים אלו. בהזדמנות זו ברצוננו להודות למשאילים הרבים לתערוכה; שמותיהם מפורטים בפתח הספר. אסירי תודה אנו לתורמים, שבנדיבותם אפשרו לנו להגשים משימה כבדה זו: קרן ויליאם דוידסון, דטרויט, תמכה בתערוכה ובקטלוג הנלווה אליה לזכר מייסדה, היזם והתעשיין ביל דוידסון, ובכך היא ממשיכה במורשתו, מורשת התמיכה הנאמנה בישראל, ובייחוד התמיכה במחקר ובתצוגה של הארכאולוגיה בישראל. סיוע נדיב לתערוכה הגישו לנו גם בנק הפועלים, תל-אביב; קרן לאון לוי, ניו-יורק; קרן דיוויד ברג, ניו-יורק; ושרה ואבי ארנסון, קיסריה. כן מודים אנו לד"ר דוד ולימימה יסלזון, ציריך, על תמיכתם הנדיבה בספר זה.

התערוכה והספר הנלווה אליה מוקדשים לזכרו של אהוד נצר, שעמו יחד הגינו את הפרויקט הזה, ואשר ב-2010 נפל אל מותו באתר של הגילוי המרעיש. אסירי תודה אנו לאלמנתו, דבורה נצר, ולילדיו, על שיתוף הפעולה מצדם והעידוד שליוו אותנו בכל מהלך העבודה. ולבסוף, תודתנו לאוצרי התערוכה דודי מבורך, האוצר לתקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית, וסילביה רוזנברג, אוצרת בכירה לארכאולוגיה קלסית ע"ש רודני א' סוהר, על שהתמודדו בהצלחה כה רבה במשימה העצומה, ההולמת במידותיה כמעט את הישגיו של הורדוס; למעצבי התערוכה עידו ברונו ואבי אור; ולאנשי המוזיאון הרבים, אשר תרמו במיטב מרצם וכישרונם להצלחתה.

ג'יימס סניידר
מנכ"ל ע"ש אן וג'רום פישר