אמנים רבים מצאו כי הביטוי האמנותי שלהם מקבל משמעות אישית, מיוחדת ועמוקה כשפניהם הופכות למצע הציור. גם אתם יכולים

האמן העכשווי יאן הואנג (Yan Huang) מצייר נוף סיני מסורתי על פניו ומעורר מחשבות על יחסי הגומלין בין עבר להווה ובינו לבין סביבתו. האמנית הפלסטינית אניסה אשקר (Anisa Ashkar) נוהגת לצייר על פניה מדי יום קליגרפיה עם טקסט פואטי המביע בכל פעם רעיון חדש ושופך אור על סוגיות בזהות שלה. האמנית היפנית יאיוי קוסמה (Yayoi Kusama) ומעצב האופנה לואי ויטון (Louis Vuitto) הציגו דוגמנית על רקע הנקודות המרהיבות של קוסמה והפכו אותה לחלק בלתי נפרד מהסביבה.

אניסה אשקר, "מחווה לוואן-גוך (הקטיף)", 2007

אניסה אשקר, "מחווה לוואן-גוך (הקטיף)", 2007

אמני הגוף הללו, ואחרים, יכולים לשמש השראה מצוינת לסדנאות איפור עם קהל במוזיאון. לפניכם עצות שימושיות לסדנת דיוקן עצמי עם בני נוער וילדים באמצעות איפור.

הפנים כדף שטוח
פעילות זו יכולה להתאים לכל גיל. אם בסדנה משתתפים קטנטנים, אפשר לשתף בפעילות את הוריהם ולעבוד כצוות.
בחירת הדימויים, הצבעים והצורות וההחלטה היכן וכיצד למקם את צבעי האיפור על הפנים מניבה קשת רחבה של משמעויות. האתגר הוא להצליח להתייחס לפנים התלת-ממדיות שלנו, עם השקעים והבליטות, האזורים החלקים והשעירים, היבשים והרטובים – כשטח עבודה שטוח.

יאן הואנג, "נוף סיני, קיץ". ציור פנים, שמן על בד, 2007

יאן הואנג, "נוף סיני, קיץ". ציור פנים, שמן על בד, 2007

אפשרות אחת היא להשתולל עם הצבעים כיד הדמיון הטובה, כאשר הצביעה מותאמת לתווי הפנים ומתחשבת בצורתן, אך מעניין יותר לשבור את הקווים הטבעיים ולהתייחס לפנים כדף משבצות או כגלי הים, למשל. במקרה כזה על המצייר להתעלם לגמרי מקיומם של שקעים ובליטות בפניו ולחשוב עליהן כעל דף שטוח. יש לצבוע ריסים, גבות, שפתיים – הכל. מבט אחד במראה, והרי זה פלא: הפנים הופכות שטוחות לגמרי. מצע הציור כבר מוכן. כל שנותר הוא לצבוע אותו בצבעי איפור בשלל גוונים.


על המצייר להתעלם לגמרי מקיומם של שקעים ובליטות בפניו ולחשוב עליהן כעל דף שטוח

 

אפשרות נוספת היא להפוך את הפנים לחלק מציור שלם על-ידי הוספת רקע דו-ממדי מקרטון ביצוע או בריסטול. באחד מחלקי המשטח חותכים חור שלתוכו מכניסים את הפנים. הציור הדמיוני מצויר על המשטח וממשיך על הפנים, שהופכות להיות חלק אינטגרלי ממנו. מומלץ לצבוע את הקרטון בצבעי פנדה, שצבעוניותם וחומריותם דומות לצבעי האיפור.

את הציור כדאי לתכנן קודם על דף טיוטה. הוא יכול להיות יצירת אמנות ידועה המצוטטת על הפנים, והוא יכול להיות דיוקן עצמי עשוי צורות וצבעים דמיוניים. במהלך ההפעלה יש לאפשר למשתתפים לחשוב ולתכנן כיצד יבטאו את עצמם בצורות, מרקמים, דימויים וצבעים.

 איור: רחלי שלו

איור: רחלי שלו

חותמת פנים

ההפתעה האמיתית היא בסוף. לפני שמורידים את האיפור לוקחים נייר ומצמידים אותו לפנים. בן-רגע תיווצר על הדף תמונת דיוקן, הלא היא חותמת של הפנים – ריסים, גבות, שפתיים, אף; כל חלקי הפנים יוטבעו על הדף וייצרו תמונה שאפשר להשאירה כך או לעבד אותה בנפרד לציור דיוקן שלם בעזרת צבעי פנדה. ניתן לחבר את ההטבעות הללו לציורי הרקע, אל הקרטון, כאשר הפנים יבצבצו מבעד לחור במקום הפנים האמיתיות, שבינתיים יתנקו מן האיפור. והרי לכם תערוכה.

כמה עצות שימושיות:

* הקפידו לבחור מוצרי איפור איכותיים והיפו-אלרגניים המאושרים על-ידי משרד הבריאות.
* מומלץ להשתמש בצבעי פנים על בסיס מים ולמרוח שכבה דקה של קרם פנים כתשתית.
* מומלץ ליצור מעברי גוונים הדרגתיים כדי לעורר רושם ציורי-אמנותי.
* השיגו כמות גדולה יותר של צבעי איפור בשחור-ולבן, הם שימושיים ביותר.
* הטבעות הפנים צריכות להיעשות על דף לבן כשהאיפור כהה ועל דף שחור כשהאיפור בהיר.
* ניתן לאפר גם או רק את כפות הידיים ולשלבן בתמונה.

 

 

כתיבת תגובה