אפריל 2017: התפרקות הזיכרון

עיסאם דראושה נולד בנצרת ב-1984, למד פיזיותרפיה ובהמשך גם אמנות באוניברסיטת גנואה באיטליה.

עיסאם דראושה, "R&D", שמן, אקריליק וגרפיטי על בד, 2014.

האופן שבו האמן מחבל בדמויות בעבודותיו עומד בניגוד ליחסו לאנשים שבהם הוא מטפל במסגרת מקצועו כפיזיותרפיסט. במקצוע זה דראושה עוסק בשיקום, בטיפול ובריפוי, כמעשים המנוגדים לפעולות המחיקה, הביטול והחבלה שהוא מבצע ביצירותיו. ניגודים אלו בין מחיקה וטשטוש של זהות לבין שמירה על בריאותם של מטופליו יוצרים שיח מעניין בדבר זהותו האישית של האמן.

מימין: עיסאם דראושה, "WK", שמן ואקריליק על בד, 2015; עיסאם דראושה, "WM", שמן ואקריליק על בד, 2015.

יצירתו של דראושה מערבת מבחינה סגנונית אימפרסיוניזם, ריאליזם והפשטה. דמויותיו מתאפיינות בתערובת של זרימה מדויקת ושל ספונטניות ונדליסטית. הצבעים ביצירה מאפשרים לעין הצופה לזהות סתירה סגנונית זו ולחדור בקלילות אל הספונטניות המאפיינת את תיאור הדמויות. ניתן לזהות פעולות של ביטול ומחיקה של מאפייני הדמויות ללא היסוס. באופנים אלו פעם האמן חושף כאב ותקווה ופעם מסתיר אותם, בתקווה שעיני הצופים יבחינו בכך ויוכלו לבחון את הסיטואציה הסוציו-פוליטית, המעוררת תחושה של דאגה קיומית לצד רצון בשחרור ובתנופה. ניכר כי דמויותיו של דראושה מנסות להשתחרר מהכבלים שהוא יוצר במכחולו ולפרוץ את מחסומי הצבע המכסים את היצירה.

עיסאם דראושה, "Personality X", אקריליק, גרפיטי וחבלים על עץ, 2014.

דראושה משלב בין חוקי אמנות הרחוב והגרפיטי, השונים מאלה של האמנות הפלסטית, לבין חוקי הסטודיו והשימוש בפלטה המוקפדת של צבעיו. באופן זה הוא בונה יצירה היברידית, אישית וייחודית, בעודו יוצר אמנות הנשענת על חוקים משל עצמה. מתוך החיבור בין הגישות השונות המשולבות בעבודתו מתגבשת זהותן של הדמויות מחוקות הפנים בעבודותיו.

***
פריד אבו שקרה הוא אמן רב תחומי, אוצר, חוקר, סופר ומרצה לאמנות במכללת אורנים.